Ziemia Szczecińska

Termin 13-18.07.2025

1 dzień (13.07) – wyjazd o godz. 6.00 z zatoczki przy Solarisie, od strony ul. Żeromskiego. Przejazd przez Wrocław, Legnicę, Zieloną Górę. Krótki postój w Świebodzinie przy monumentalnej figurze Chrystusa Króla (wysokość pomnika 36 m, masa 440 ton). Kolejny postój nieopodal Elektrowni „Dolna Odra” gdzie rośnie „Krzywy Las”. Jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku. Przejazd na nocleg do ośrodka w Morzyczynie nad jeziorem Miedwie. Popołudnie spędzimy na plaży nad czystym jeziorem, który jest również rezerwuarem wody pitnej dla Szczecina.

2 dzień (14,07) – wyjazd do Kamienia Pomorskiego, gdzie zwiedzimy konkatedrę – najstarszą świątynię Pomorza Zachodniego. W sezonie letnim odbywają się tutaj na XIII – wiecznych organach koncerty. Przespacerujemy się do mariny. Przejazd do Dziwnowa – zwodzony most z połowy XX wieku. Kolejnym punktem będzie przejazd Ciuchcią Retro Express z Trzęsacza (gdzie zobaczymy ruiny kościoła z XV wieku zbudowanego 2 km od brzegu morza, teraz została tylko jedna ściana świątyni na klifie) do Pogorzelicy. Powrót autokarem, a dla chętnych spacer brzegiem morza. (Oczywiście po drodze będą opowieści o miejscowościach mijanych autokarem, m. in. Pustkowo, Niechorze.)

3 dzień (15.07) – wyjazd do Wolińskiego Parku Narodowego: rezerwat żubrów – zagroda pokazowa , góra Gosań (93 m) – najwyższy klif polskiego wybrzeża, Jezioro Turkusowe w Wapnicy, krótki spacer po Międzyzdrojach + miasteczko Wolin ze Skansenem Słowian i Wikingów.

4 dzień (16.07) – przejazd tunelem do Świnoujścia: Fort Gerharda z XIX wieku, najwyższa nad Bałtykiem latarnia morska (68 m).Całość z rejsem zajmuje 3 h – ze względu na Gazoport nie ma możliwości dotarcia drogą lądową, spacer promenadą, czas wolny na plaży.  Powrót na nocleg.

5 dzień (17.07) – przyjazd do Szczecina – z przewodnikiem zwiedzimy najciekawsze zabytki miasta: Czerwony Ratusz, Bramę Portową, gotycką katedrę, Zamek Książąt Pomorskich, plac Solidarności z pomnikiem Anioła Wolności i słynnym budynkiem filharmonii, Stary Ratusz, Wały Chrobrego. Możemy zrobić degustację pasztecików szczecińskich z barszczem (zestaw 2 pasztecików z barszczem 21 zł). Rejs statkiem po Odrze, porcie i stoczni, objazd autokarem: place gwieździste, piękne Jasne Błonia za Szpinakowym Pałacem, dzielnica willowa, Cmentarz Centralny. 

6 dzień – wykwaterowanie, przejazd do Stargardu – zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem: XIII-wieczny kościół NMP, Ratusz, gotyckie kamienice, mury miejskie z bramami i basztami, krzyże pokutne. Po zwiedzanie powrót do Opola.

Cena: 1700 zł

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem oraz opłaty parkingowe,
  • noclegi w pokojach 2 – osobowych z łazienką,
  • 5 śniadań i 5 obiadokolacji,
  • opieka pilota i przewodnika na miejscu,
  • ubezpieczenie NW (20000 zł),
  • podatek vat,
  • obowiązkową składkę na TFG i TFP.

Dodatkowe opłaty:

  • wstępy, rejsy, przewodnicy lokalni, opłaty miejscowe – około 180 – 230 zł

Minimalna ilość uczestników – 40