Nadbałtyckie stolice

Termin: 19 – 27.05.2024

1 dzień – wyjazd z Opola o godz. 6.00 ( zatoczka przy Solarisie, od strony kina Helios ) przejazd przez Warszawę, Augustów, do Kowna. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

2 dzień – przejazd do Rygi. Spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie stolicy Łotwy: Starówka – fragmenty murów miejskich; katedra uważana za największy kościół nadbałtycki ze słynnymi organami. Zamek ryski powstały w latach 1330—1353, w okresie międzywojennym siedziba prezydenta kraju; zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. Trzej Bracia i Dom Bractwa Czarnogłowych. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

3 dzień – przejazd do Tartu (dawnego Dorpatu, kolebki rdzennych Estów położonego na rzeką Emajogi „Rzeką Matką”) – zwiedzanie miasta z placem Ratuszowym i fontanną całujących się studentów oraz krzywą kamienicą, miasteczkiem uniwersyteckim z pomnikiem króla szwedzkiego Gustawa Adolfa (założyciela uczelni), mostami Aniołów i Diabłów, ruinami katedry św. Piotra i Pawła oraz dawną basztą prochową. Wieczorem przyjazd do Tallina. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

4 dzień – zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Pałac Kadriorg, port, średniowieczna starówka: katedra Najświętszej Marii Panny, kościół św. Olafa, kompleks kamienic mieszczańskich „Trzy siostry”, system murów obronnych i in. Wejście na prom do Sztokholmu o godz. 16.30( wypłynięcie o godz. 18.00 ). Na promie program wieczorny, dyskoteka.

5 dzień – śniadanie, przypłynięcie do Sztokholmu o godz. 10.30. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem – zobaczymy m. in. budynki parlamentu, plac Gustawa Adolfa z Operą, Ratusz (z zewnątrz). Później spacer po Starym Mieście (Gamla Stan) z brukowanymi uliczkami wzdłuż których od kilku wieków stoją kamienice szwedzkich kupców i Pałac Królewski. Następnie zwiedzimy jedno z najchętniej odwiedzanych obiektów w mieście – Muzeum Vasa, poświęcone okrętowi wojennemu, który zatonął w 1628 r. i został odnaleziony w 1956 r. O godz. 18.00 wejście na prom do Turku ( wypłynięcie o 19.30 ). Na promie program wieczorny, dyskoteka.

6 dzień – śniadanie, przypłynięcie do Turku o godz. ……., wyokrętowanie, spacer po starówce najstarszego fińskiego miasta i historycznej stolicy Finlandii, które w XVI w było siedzibą Jana III Wazy i jego żony Katarzyny Jagiellonki, w programie: Zamek Turn Linna, Gotycka Katedra, Główny plac handlowy. Przejazd do Helsinek. Zwiedzanie miasta: port południowy, Pałac Prezydencki, katedra Uspieńska, Plac Senacki, Esplanadi – aleja spacerowa, teatr narodowy, parlament, Temppelinaukio – kościół wykuty w skale, itp. Wejście na prom do Tallina o godz. 18.30 ( wypłynięcie o godz. 20.00 ). Na promie program wieczorny, dyskoteka.

7 dzień – śniadanie, wyjście z promu Tallina ok. godz. 8.00. Wyjazd w kierunku Wilna. Po drodze zwiedzanie pałacu w Rundale – zabytek sztuki barokowo – rokokowej. Budowę rozpoczęto w 1736 roku – przez księcia kurlandzkiego Ernsta Johanna von Birona ( architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli ). Rezydencja często zmieniała gospodarzy. Obecnie w pałacu często przyjmuje się dostojnych gości. Przyjazd do Wilna. Zakwaterowanie, obiadokolacja.

8 dzień – spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Wilna Góra Trzech Krzyży, z której mamy piękną panoramę Wilna, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, zakątek gotycki z kościołem św. Anny, Plac Katedralny z Katedrą św. Stanisława. Zwiedzanie Starówki wileńskiej: Ostra Brama, cerkiew prawosławna św. Ducha, Plac Ratuszowy, była dzielnica żydowska, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, dziedzińce Uniwersytetu Wileńskiego, Pałac Prezydencki, ulica Zamkowa. Zakwaterowanie, obiadokolacja.

9 dzień – wyjazd w godzinach rannych. Przejazd przez Litwę i Polskę. Przyjazd do Opola w godzinach 22 – 23.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 3050 zł

Cena zawiera:

 • przejazd autokarem ze wszystkimi opłatami drogowymi oraz parkingami,

 • zakwaterowanie na promach w kajutach 4-os. wewnętrznych na trasie: Tallin – Sztokholm, Sztokholm – Turku, Helsinki – Tallin wraz z opłatami paliwowymi, portowymi oraz ekologicznymi,

 • opłaty za przewóz autokaru promami,

 • 5 noclegów w hotelach 2*/3* pokoje 2 – os. oraz 3 noclegi na promie,

 • wyżywienie: 5 śniadań i obiadokolacji w hotelach, 3 śniadania i 1 kolacja na promie,

 • opieka polskiego pilota,

 • ubezpieczenie w TU Signal Iduna: KL (45000 EUR) + Choroby Przewlekłe, NW (15000 zł), Bagaż (1100 zł),

 • podatek vat oraz opłata na TFG – 10 zł/os. i TFP 10 zł/os.

Koszty dodatkowe:

 • wstępy do zwiedzanych obiektów, miejscowi przewodnicy w Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie i na Litwie, system Tour guide – około 100 – 120 EUR,

 • napoje do obiadokolacji.

 • ew. ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji

Fakultatywne dopłaty do kabiny: 3 osobowej – 130 zł/os., 2 osobowej – 380 zł/os.

Fakultatywna dopłata do pokoju 1 os. w hotelach ( 5 noclegów ) – 470 zł.

Fakultatywna dopłata za 2 kolacje bufetowe na promach – 2 x 175 zł.

Walutą na Litwie, Łotwie, w Estonii i Finlandii jest euro, w Szwecji korona szwedzka. Wszędzie można płacić kartą.