Łużyce

Termin 5 – 9.06.2024

1 dzień -wyjazd o godz. 6.00 z zatoczki przy Solarisie, od strony ul. Żeromskiego. Przejazd przez Wrocław, Legnicę, Zgorzelec do Żytawy, niewielkiego miasta na Górnych Łużycach  znajdującego się w u styku granic Niemiec, Czech i Polski. Spacer po centrum – ratusz przypominający włoskie palazzo, kościół św. Jana, XVI – wieczny Dom Solny, barokowe fontanny. Wizyta w kościele św. Krzyża, w którym zobaczymy Wielkie Płótno Wielkopostne – bezcenny średniowieczny zabytek nazywany biblią w obrazkach. Na XV – wiecznym płótnie przedstawiono 90 scen ze Starego i Nowego Testamentu.
Kurort Oybin – podejście na górę Oybin (514 m) do malowniczych ruin czeskiego zamku królewskiego (Karola IV) i klasztoru celestynów. Z klasztoru zachowały się ruiny ścian oraz absydy z gotyckimi oknami. Całość przy odpowiednim oświetleniu tworzy niesamowity nastrój. Do dnia dzisiejszego możemy podziwiać tu utworzone w skale budowle, jak i fantastyczne widoki, rozciągające się z wysokiej na 514 m góry. Przejazd do Jonsdorf, dawnego ośrodka rzemieślniczego (wyrób kamieni młyńskich), a obecnie uzdrowiska. Stamtąd udamy się do labiryntu Skalnego Miasta i Mnisich Skał (trochę podejść i liczne schodki). Powrót do Zgorzelca na nocleg.

2 dzień – przejazd do Lubbenau. Wyruszymy na rejs łodziami po kanałach, nazywanych zieloną Wenecją. Sieć kanałów ma długość około 970 km. Obszar ten został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Mieszkańcy to Serbołużyczanie, lud słowiański, który do dzisiaj pielęgnuje swoja kulturę i język. Cały spływ potrwa,łącznie z przerwą – około 3 godziny.
Następnie zobaczymy most wydobywczy F60 w Lichterfeld, nazywany czasami „Leżącą Wieżą Eiffla”. Gigantyczna konstrukcja wywiera niesamowite wrażenie swoją 500-metrową długością, 80-metrową wysokością i 13 500-tonową wagą. Powrót do Zgorzelca.

3 dzień – przejazd do wsi Obercunnersdorf, w której zachowało się najwięcej domów przysłupowych. Najstarszy, zwany Kołyszącym się domem (Schunkelhaus) pochodzi z 1730 roku. Zawitamy do miasta Lobau, gdzie wyjdziemy po 120 stopniach na najwyższą w Europie żeliwną wieżę króla Fryderyka Augusta, wzniesioną w 1845 roku
Przejazd do Budziszyna – nieformalnej stolicy Górnych Łużyc. Podczas spaceru zobaczymy: Główny Rynek z ratuszem, Rynek Mięsny z dwuwyznaniową katedrą św. Piotra, ruiny kościoła św. Mikołaja, zamek Orteburg, Wieżę Wodną, Wieżę Bogatą i inne zabytki.

4 dzień – przejazd do Branitz koło Chociebuża (Cottbus). Rezydencja powstała w XIX wieku i należała do księcia Hermanna von Pückler-Muskau, twórcy słynnego Parku Mużakowskiego. Neobarokowy obiekt, przebudowany z gotyckiego zamku projektował wybitny architekt niemiecki – Gotfried Semper. Książę, który wiele podróżował do egzotycznych krajów, sam zaprojektował bajeczny park zamkowy. Wśród wielu obiektów wyróżniają się dwie piramidy. W jednej z nich pochowano księcia wraz z małżonką.
Przejazd do niemieckiej części Zgorzelca – największego zabytkowego zespołu urbanistyczny w Niemczech i kandydat na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Dla wielu najpiękniejsze niemieckie miasto. Obejmuje około 4000 w większości odrestaurowanych, zabytkowych budowli w różnych stylach architektonicznych. Miejsce kręcenia licznych filmów z udziałem światowych gwiazd. Zobaczymy tam m.in. : zabudowę Rynku Dolnego i Górnego, Dom Barokowy, Dom Biblijny, Teatr Miejski, Grubą Wieżę, kościół NMP, kościół św, Piotra i Pawła, Zaułek Zdrajców i inne obiekty. Powrót do hotelu.

5 dzień – Przejazd do Kromlau, gdzie powstał Park Rododendronów założony przez Friedricha Hermanna Rotschke – konkurencja dla Parku Mużakowskiego. Największy podziw wzbudza Most Diabła, zbudowany z kamieni przywiezionych ze Szwajcarii Saksońskiej. Przejazd do Parku Mużakowskiego w Bad Muskau. Ten transgraniczny park został w 2004 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Został również zaprojektowany przez Pücklera. Stworzył on po obu stronach Nysy arcydzieło określane mianem przedniego klasycznego ogrodu krajobrazowego. Zielony Książę uznawany jest za prekursora nowoczesnego projektowania krajobrazu, które swoim oddziaływaniem sięgnęło ponad granice Europy aż do Ameryki. Zasady Pücklera aktualne są do dnia dzisiejszego: Pozycja „Szkice o ogrodnictwie krajobrazowym”, która ukazała się w 1834 roku, jest do dziś często cytowanym podręcznikiem.
W godzinach wieczornych powrót. Przyjazd do Opola około godz. 21.

Uwaga. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 1500 zł + koszt realizacji programu.

Cena w zł zawiera:

  • przejazd autokarem ze wszystkimi opłatami i parkingami,
  • 4 noclegi pokojach 2-os. ze śniadaniem,
  • 3 obiadokolacje, 1 późniejszy obiad,
  • opiekę pilota i przewodnika,
  • ubezpieczenie w Signal Iduna: Koszty Leczenia z Chorobami Przewlekłymi, NNW,
  • obowiązkową składkę na TFG i TFP,
  • korzystanie z systemu tour guide,
  • podatek VAT.

Koszt realizacji programu (płatny w czasie wycieczki) – około 80 – 90 euro zawiera:

  • wstęp do zwiedzanych obiektów,
  • koszt rejsu po kanałach Szprewy,
  • opłatę za przewodnika po Łużycach.