Lubiąż, Legnica i Jawor

Termin 15.05.2025 r.

7.00 wyjazd z Opola. Zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios – 5 minut wcześniej.
Około 9.30 przyjazd do Lubiąża. Gród w Lubiążu, usytuowany nad jedną z najstarszych przepraw rzecznych przez Odrę, powstał w epoce wczesnofeudalnej i uważany był już w XII wieku za bardzo stary. Do tego właśnie grodu 16 sierpnia 1163 roku z Pforty nad Saalą w Turyngii przybyli pierwsi Cystersi. Sprowadził ich do Lubiąża książę Bolesław I Wysoki.
W latach 1681 – 1739 dzięki ogromnej zamożności klasztoru powstają nowe obiekty: pałac opatów, klasztor, browar, piekarnia, szpital i wiele innych zabudowań gospodarczych. W tym czasie gruntownie przebudowano także wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny nadając mu wspaniały barokowy wystrój i wyposażenie.
Nowy pałac opata, kościół i klasztor tworzą ogromny kompleks należący do największych tego typu w Europie środkowej. Wnętrza wypełniają wspaniałe sale: sala książęca, biblioteka, jadalnia opata, refektarz i ponad 300 innych pięknych pomieszczeń zdobionych znakomitymi płótnami wielkiego malarza śląskiego Michała Willmanna, Mateusza Steinla.malowidłami Krystiana Bentuma i Feliksa Schefflera, rzeźbami Franciszka Mangoldta.
Zwiedzanie Opactwa Cystersów z przewodnikiem: Jadalnia Opata, Sala Książęca, Kościół NMP, Refektarz Letni.

Około 12.00 przyjazd do Legnicy – pięknego, zabytkowego miasta w województwie dolnośląskim położonego nad Kaczawą. Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Istniał tu wówczas gród obronny. Nazwa Legnica natomiast pierwszy raz pojawiła się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego – księcia Polski. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Zamek, Mauzoleum Piastów, Kościół Mariacki, Stary i Nowy Ratusz. Po zwiedzaniu posiłek.

Około 15.30 przejazd do Jawora. W 1648 roku zawarto pokój westfalski, który zakończył wojnę trzydziestoletnią. Wtedy to katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg wydał zgodę na budowę trzech kościołów luterańskich. Co ciekawe, w postanowieniach było kilka warunków, świątynie miały powstać z nietrwałych materiałów budowlanych takich jak słoma, glina i drewno, bez dzwonnicy i miały być oddalone od centrum miasta. Jakże dziwnie się złożyło, że dziś te polskie kościoły pokoju to największe drewniane świątynie w Europie. Kościół w Jaworze jest jednym z dwóch zachowanych do dzisiaj. Drugim jest kościół w Świdnicy, trzeci w Głogowie nie zachował się do naszych czasów.
Około 17.00 – wyjazd do Opola.

Cena: 110 zł

W cenie:
• przejazd autokarem,
• opieka pilota,
• ubezpieczenie NNW ( 20000 zł ),
• podatek vat.

Dodatkowo:

wstępy w Libiążu, Legnicy i Jaworze, usługi miejscowych przewodników oraz posiłek w Legnicy – około 110 zł