Kraków poza utartymi szlakami

Termin: 24.02.2024

7.00 wyjazd z Opola ( zbiórka przy Solarisie od strony kina Helios 5 minut wcześniej ). Przejazd do Krakowa.

Około 10.15 przyjazd do Krakowa. Zwiedzanie zaczniemy od Arsenału, gdzie od października 2023 roku prezentowana nowa odsłona wystawy dawnej broni i barwy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Nowa wystawa broni i barwy zaprezentuje wybór najcenniejszych obiektów uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od około roku 1000 do połowy wieku XIX. Nie będzie to jednak tylko i wyłącznie chronologiczna podróż poprzez historię dawnego oręża. Wystawa spróbuje odpowiedzieć na niełatwe pytania o rolę tego typu historycznych zbiorów w muzeum sztuki oraz zakresu jej oddziaływania na społeczeństwo i kulturę na przestrzeni ostatnich kilku wieków. Dawne militaria bowiem to nie tylko narzędzie służące wojnie. Z czasem zaczęły zyskiwać również znaczenie symboliczne i religijne. Świadczyła o statusie społecznym właściciela, jego poglądach politycznych czy religijnych. Broń, uzbrojenie ochronne, a wreszcie umundurowanie były odbiciem mody lub wręcz ją kształtowały. Uzbrojenie było wyznacznikiem postępu technicznego i technologicznego. Stało się także nieodłączną częścią symboliki i tożsamości narodowych w wielu krajach, a jej zdobnictwo nierzadko osiągało rangę wybitnych dzieł rzemiosła artystycznego.

Następnie udamy się z przewodnikiem trasą: Sławkowska – Plac Szczepański – Rynek ( tu zrobimy sobie przerwę kawową ) – Bracka – Plac Wszystkich Świętych – kościół Franciszkanów do kolejnego naszego celu.

Będzie to Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Biskup Ciołek był dyplomatą, humanistą i mecenasem sztuki. W początkach wieku XVI mieściła się tutaj, obok rezydencji biskupiej, drukarnia Floriana Unglera. W roku 1805 Pałac przeszedł na własność rządu austriackiego. Znalazła tutaj siedzibę policja i więzienie. Później, aż do lat 90. XX wieku mieściły się tutaj rozmaite urzędy państwowe.
W roku 1996 Pałac przekazano na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. W latach 1999-2006 została przeprowadzona generalna odnowa budynku, w trakcie której przywrócono Pałacowi dawną świetność. W roku 2007 w Pałacu otwarte zostały dwie stałe galerie prezentujące kolekcje Muzeum Narodowego w Krakowie. Na I piętrze znajduje się wystawa Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek, gdzie można oglądać dzieła polskiej sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Na parterze umieszczona została wystawa Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej.
Po zwiedzeniu ( jeżeli nie będzie drugiego przewodnika, to w dwóch grupach ). Będzie czas na posiłek we własnym zakresie. Wyjazd z Krakowa między godz. 17 a 18.  Powrót do Opola około godziny 20 – 21

Cena: 120 zł + realizacja programu

W cenie: przejazd autokarem z wszystkimi opłatami drogowymi i parkingiem, opieka pilota, ubezpieczenie NNW 20000 zł, podatek vat.

Dodatkowo płatne bilety wstępu i opłaty za przewodników, po Starym Mieście, w Arsenale i Pałacu Biskupa: 20 zł – emeryci i renciści, 40 zł – pozostałe osoby.
Ponieważ jest to sobota w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć czy da się zarezerwować dla chętnych posiłek.

Minimalna ilość uczestników to 38 osób.
Zapisy i informacje telefonicznie ( sms i WhatsApp ) i mailowo. Wszystkie wpłaty w autokarze.

e-mail: [email protected]     tel. 502 251 058