Dookoła Rumunii

Termin: 28.08 – 8.09.2024

1 dzień – zbiórka uczestników w Opolu przy Solarisie ( zatoczka od strony kina Hekios ), wyjazd około godz. 6.00. Przejazd przez Polskę ( Kraków, Katowice ), Słowację i Węgry na nocleg w Rumunii w kurorcie Baia Mare.

2 dzień – przyjazd do Marmaroszu, regionu związanego z licznymi zwyczajami i legendami. Udajemy się do miejscowości Săpânţa, znanej z „Wesołego Cmentarza” – kolorowo malowanych drewnianych krzyży nagrobnych. Następnie zwiedzamy cerkwie w dolinie rzeki Izy: Bârsana – jedna z najwyższych budowli drewnianych w Europie, Ieud – najstarsza cerkiew regionu, Bogdan Vodă – cerkiew o gotyckich proporcjach. Przejazd na nocleg do Borsy.

3 dzień – przejazd na Bukowinę, po drodze krótki postój na Przełęczy Prislop między Górami Rodniańskimi i Marmaroskimi. Dzień przeznaczony na „malowane klasztory” Bukowiny będącej częścią Rumuńskiej Mołdawii. Zwiedzimy klasztor Moldovita z XVI w., ( najciekawszy fresk to Oblężenie Konstantynopola ), ośrodek ceramiki w Marginea, znanej z wyrobów czarnej ceramiki, zamieszkałą przez Polaków miejscowość Kaczyka i klasztor Voronet, ufundowany przez hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego w XV w. – fasada świątyni jest ozdobiona pochodzącymi z XVI w. freskami ( Sąd Ostateczny, Drzewo Jessego czy Adamowy Cyrograf ). Nocleg w Kimpulungu Mołdawskim.

4 dzień – przejazd do Suczawy – krótki spacer po jednej ze średniowiecznych stolic Mołdawii. Przejazd do Targu Neamt, gdzie głównym punktem są ruiny twierdzy Neamt, zbudowanej w XV w. przez Stefana III Wielkiego. Ciekawostką jest fakt, że pod koniec XVII wieku stacjonowały tutaj przez kilka lat wojska Jana III Sobieskiego. Przejazd do Jassów – spacer po dawnej stolicy Rumunii: neogotycki Pałac Kultury, cerkiew Świętego Mikołaja, Klasztor Trzech Hierarchów, świątynia ormiańska, synagoga oraz gmach Opery i Teatru Narodowego. Nocleg w Jassach.

5 dzień – Przejazd przez Galacz do Tulczy. O ile stan wody na Dunaju na to pozwoli, to pokonamy Dunaj promem. Przyjazd do Tulczy – spacer po śródlądowym porcie położonym nad deltą Dunaju.

6 dzień – rejs po Delcie Dunaju. Powrót na nocleg.

7 dzień – przejazd do Istrii – dawnej kolonii greckiej, założonej jako ważny portu na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Następnym punktem będzie Konstanca, miaso, którego początki sięgają VI w. p. n. e. Obecna nazwa nawiązuje do imienia cesarza Konstantyna. Do ciekawszych obiektów w mieście należą: Plac Owidiusza, Muzeum Historyczno – Archeologiczne, Meczet Mahmuda, Kasyno oraz latarnia morska z XIX wieku. Przejazd na nocleg do Venus

8 dzień – dzień zasłużonego wypoczynku nad Morzem Czarnym ( dla chętnych przejazd na kąpiel w leczniczym jeziorze Techirghiol ).

9 dzień – przejazd do Bukaresztu, objazd po mieście: biblioteka uniwersytecka, ratusz, łuk triumfalny, Opera Narodowa, ogrody Cişmigiu, przejazd reprezentacyjną ulicą Calea Victoriei. Zwiedzanie gmachu parlamentu ( drugi największy rządowy budynek na świecie ). Nocleg w Bukareszcie.

10 dzień – przejazd do Curtea de Arges – dawnej stolicy Muntenii. Od lat 90 XX wieku, miasto jest intensywnie odnawiane.Najciekawszym obiektem jest cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia NMP, wybudowana w XVI wieku, w stylu będącym mieszaniną stylów: orientalnego, bizantyjskiego, bałkańskiego I zachodniego. Przejazd Trasą Transfogaraską. Droga ta została zbudowana w latach 1970-74 na polecenie Nicolae Ceauşescu, który w ten sposób chciał sobie zapewnić drogę ucieczki w razie inwazji radzieckiej. Wg oficjalnych danych przy budowie życie straciło 40 żołnierzy (w rzeczywistości kilkaset osób), a koszty były ogromne. Przejazd do Sybina. Uwaga: w przypadku zamknięcia trasy od południa z powodu tzw. siły wyższej, Organizator zastrzega możliwość zmiany drogi przejazdu do Sybina I wyjazd na trasę od północy z pominięciem Curtea de Arges.

11 dzień – zwiedzanie XII wiecznego Sybina: Wielki Plac otoczony kolorowymi kamieniczkami, zbór ewangelicki, Mały Plac z licznymi galeriami i sklepami, Most Łgarzy. Przejazd do Hunedoary: zwiedzanie zamku Korwina, który dzięki wieżyczkom i pionowym murom przyciąga wzrok już z daleka. Przejazd na nocleg do Oradei – miasta z secesyjną zabudową z okresu panowania Habsburgów, krótkie zwiedzanie, czas wolny na ostatnie zakupy.

12 dzień – wyjazd do kraju. Przejazd przez Węgry i Słowację. Przyjazd do Opola w godzinach wieczornych.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 3950 PLN od osoby obejmuje nocleg w pokoju 2 – osobowym. Pokój 1 – osobowy za dopłatą na zapytanie.

W cenie

  • 11 noclegów w hotelach 3* ( możliwy jeden hotel 2* ),
  • 11 śniadań i obiadokolacji,
  • przejazd komfortowym autokarem ,
  • opieka polskiego pilota i licencjonowanego przewodnika,
  • ubezpieczenie w TU Signal Iduna: KL 25000 EUR, NW 15000 PLN + CP,
  • podatek vat,
  • obowiązkowa składka na TFG i TFP w wysokości 2 x 10 zł.

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów, korzystania z systemu Tour guide, rejsu Deltą Dunaju, parkingów – około 190 euro,
  • napojów do obiadokolacji,
  • dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

Ceny napojów i żywności w Rumunii zbliżone do cen w Polsce lub niższe.
Jako kieszonkowe proponujemy kwotę 50 – 100 euro + kartę w rezerwie.
Walutą Rumunii jest RON ( lej ), który dzieli się na 100 bani. Kurs 1 RON – około 0,90 PLN.

Minimalna liczba uczestników – 38 osób.