Historia Jarmarku Kaziukowego sięga początku XVII wieku, kiedy dokonano kanonizacji królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił wtedy na obchody rocznicowe z racji uznania wnuka Władysława Jagiełły za patrona Litwy. Jarmark ten rozsławia miasto, przyciąga gości z całej Litwy oraz zagranicy.
Charakterystycznym akcentem wileńskiego jarmarku od wieków są wyroby z drewna i wikliny jak również wileńskie palmy i lukrowane pierniki w kształcie serca. Palmy wileńskie, które od niedawna mają Certyfikat Dziedzictwa Narodowego, są zawsze hitem jarmarku. Uczestniczki kiermaszu – wileńskie i podwileńskie palmiarki, tworzą prawdziwe cuda wite z traw, ziół i kwiatów z podwileńskich łąk i ogródków.
1 dzień – wyjazd z Opola o godz. 7.00 ( zatoczka przy Solarisie, od strony kina Helios ) przejazd przez Warszawę, Augustów, do Kowna. Po drodze przed granicą obiadokolacja. Przyjazd do Kowna. zakwaterowanie w hotelu.
2 dzień – zwiedzanie Kowna – miasta z ciekawą historią. Po uliczkach przechadzał się swego czasu sam Adam Mickiewicz, który przez kilka lat tam mieszkał, tworzył oraz nauczał. W okresie międzywojennym Kowno pełniło też funkcję tymczasowej stolicy Litwy. To właśnie wtedy miasto zyskało swój nowoczesny, europejski styl – powstało tu kilka tysięcy nowych budynków w duchu modernizmu. Zwiedzimy Starówkę kowieńską: zamek, piękny Ratusz zwany Białym Łabędziem, kościół Witolda, pomnik Papieża Jana Pawła II. Przejazd do Trok dawnej stolicy WKL. Zwiedzanie malowniczego zamku na wyspie w Trokach, uliczki Karaimskiej, kenesy karaimskiej (na zewnątrz). Przyjazd do Wilna. Zakwaterowanie, obiadokolacja.
3 dzień – Po śniadaniu w hotelu spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie miasta: Antokol, Ostra Brama – najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Litwie, cerkiew św. Ducha, Klasztor Bazylianów z Celą Konrada, Plac Ratuszowy, na którym odbywa się akurat Jarmark Kaziukowy, była dzielnica żydowska, Uniwersytet Wileński (na zewnątrz), zakątek gotycki z pomnikiem Mickiewicza, Plac Katedralny i Katedra Wileńska. Czas wolny – 3 godz. na jarmark i posiłek. Na jarmarku można kupić słynne palmy wileńskie, wyroby z drewna, koszyczki, wyroby lniane, ceramiczne, przysmaki litewskie itd. Daje się tu odczuć niepowtarzalna atmosfera święta wiosny: muzyka, tańce, pochody przebierańców. Obiadokolacja, nocleg.
4 dzień – wyjazd po śniadaniu. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w Ponarach. W latach 1941–1944 miały tu miejsce zbiorowe egzekucje przeprowadzane przez okupantów niemieckich i litewskich kolaborantów. Zginęło tam około 80 tysięcy ludzi ( w tym ok.72 tys. Żydów i 2 tys. Polaków). Przejazd przez Litwę i Polskę. Przyjazd do Opola w godzinach 22 – 23.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Cena:
1300 zł – przy 32 – 38 osobach
1200 zł – przy 39 – 44 osobach
Cena zawiera:
- przejazd autokarem ze wszystkimi opłatami drogowymi oraz parkingami,
- 3 noclegi w hotelach 2/3 pokoje 2 – os.,
- wyżywienie: 3 śniadania i 3 obiadokolacje,
- opieka polskiego pilota,
- ubezpieczenie Signal Iduna: KL (45000 EUR) + Choroby Przewlekłe, NW (15000 zł), Bagaż 1100 zł
- podatek vat oraz obowiązkowa opłata na TFG i TFP.
Koszty dodatkowe:
- wstępy do zwiedzanych obiektów, miejscowi przewodnicy w Kownie, Trokach i Wilnie, system Tour guide, opłaty miejscowe – około 30 – 40 euro,
- napoje do obiadokolacji,
- ew. ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji
Walutą na Litwie jest euro. Można też płacić kartą (ale nie wszędzie na Kaziukowym Jarmarku)
Wstępne zgłoszenia tel. 502251058 (WhatsApp) lub e-mail: [email protected]